Działalność

Quiz wiedzy o profilaktyce onkologicznej

Quiz wiedzy o profilaktyce onkologicznej emitowany przez Telewizję Polską oddział w Bydgoszczy.

quiz

 

Wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną Bydgoszczy, w Sali sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy w dniu 15.11.2012 zorganizowano spotkanie z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Podczas spotkania przeprowadzono wykład na temat: „Rzucanie palenia jako jedna z podstawowych tez Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” oraz „Palenie tytoniu-nałóg czy choroba”. W trakcie spotkania usytuowane zostało stoisko informacyjno-edukacyjne, gdzie pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego informował na temat szkodliwości palenia, czynników ryzyka powstania nowotworu oraz badan profilaktycznych. Na stoisku dystrybuowane były materiały edukacyjne oraz promocyjne.

 

W dniu 20 października 2012 r. Centrum Onkologii w Bydgoszczy zorganizowało imprezę happeningową o charakterze profilaktyki onkologicznej związanej z miesiącem walki z rakiem. Swoje drzwi otworzyło Studio Zdrowia Kobiety w samym centrum miasta Bydgoszczy.

Na imprezę zapraszano zarówno poprzez informacje w mediach, rozdawanie ulotek, jak i dzięki samochodowi z nagłośnieniem przemieszczającym się po mieście. Przed Studiem odbywały się imprezy towarzyszące w postaci występów artystycznych: wokalnych, tanecznych zespołu Roma, oraz pokazu mody.

Przeprowadzono szereg działań promujących tezy Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Pracownicy Centrum Onkologii informowali o badaniach profilaktycznych, rozdawali ulotki informacyjne, Kodeksy walki z rakiem, przekonywali do zwiększenia ilości i różnorodności spożywanych każdego dnia owoców i warzyw, co najmniej do pięciu porcji dziennie, dlatego każda osoba otrzymała jabłko. Rozdawano również gadżety z logo Programu oraz udzielano instruktarzu samobadania piersi.

Uruchomiono gabinet ginekologiczny, gdzie panie między 25 a 59 rokiem życia mogły wykonać profilaktyczne badanie cytologiczne, kobiety między 50 a 69 r.ż. wykonywały badanie mammograficzne. Do lekarza ginekologa zgłosiło się 16 pacjentek, w tym 6 udzielono porady ginekologicznej. Mammografię wykonało 13 pacjentek spośród 26 zainteresowanych. Paniom, które nie zakwalifikowały się na badania udzielono informacji, kiedy wypada termin następnego badania profilaktycznego.

W ramach walki z otyłością pracownik Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ze Świecia mierzył poziomu cukru oraz ciśnienia tętniczego. Dokonano 55 pomiarów. 13 osobom, których poziom cukru znacznie przekraczał normy wydano aparaty do mierzenia cukru.

Chętne osoby miały możliwość skorzystania z porad wykwalifikowanego dietetyka mierzącego wagę, skład tkanek ciała oraz ustalającego dietę profilaktyczną zapobiegającą również chorobom nowotworowym. Analizę taką przeprowadzono u 10 osób.

Relacja z akcji ukazała się w „Zbliżeniach” – wiadomościach regionalnych TV Bydgoszcz.


patrz od 10.37 min.

 

phoca thumb l przechwytywanie

 

 

Dnia 5 października 2012 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lipnie odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego (Kierownik WOK dr n. med. Tomasz Mierzwa, specjalista ds. profilaktyki inż. Tatiana Mielczarek) z przedstawicielami urzędów miast i gmin oraz jednostek służby zdrowia powiatu lipnowskiego. Głównym celem spotkania było zidentyfikowanie i podjęcie działań podnoszących niski poziom zgłaszalności kobiet do badań profilaktycznych na terenie miasta i powiatu lipnowskiego.

Plan spotkania przedstawiał się następująco:

- przywitanie gości i przedstawienie celu przybycia,

- wykład „Profilaktyka onkologiczna w regionie lipnowskim” – dr n. med. Tomasz Mierzwa,

- wykład „Działania Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego w Bydgoszczy” w ramach Działań na rzecz wysokiej zgłaszalności na poziomie wojewódzkim w roku 2012 - dr n. med. Tomasz Mierzwa,

- apel do realizatorów programów profilaktycznych raka szyjki macicy z terenu o zintensyfikowanie i usprawnienie działań promocyjnych związanych z zachęcaniem kobiet na badania - dr n. med. Tomasz Mierzwa,

- pytania, dyskusja.

            Po omówieniu tematu wywiązała się dyskusja. Zastanawiano się gdzie tkwi przyczyna zbyt małej liczby wykonanych badań profilaktycznych – w szczególności profilaktycznej cytologii.

Spośród 8 realizatorów badań w kierunku raka szyjki macicy tylko 5 wykonuje zaledwie od ok. 40 do 400 badań rocznie. Z przeprowadzonej dyskusji wynika, że główną przyczyną mogą być problemy logistyczne tj. dostarczanie preparatów do realizatora etapu diagnostycznego oraz brak sprzętu komputerowego z dostępem do Internetu. Wydaje się, że zarządzający jednostkami służby zdrowia nie są świadomi korzyści finansowych, jakie może dać realizacja Programu.

W powiecie lipnowskim nie ma żadnego realizatora profilaktycznych badań mammograficznych, jednak mammobusy często odwiedzają ten powiat, dzięki temu dostępność badań mammograficznych jest na chwilę obecną wystarczająca. Niestety, wiele pań ma wątpliwości dotyczące jakości mammografów mobilnych. Powstał pomysł zakupu mammografu stacjonarnego dla szpitala lipnowskiego dzięki dofinansowaniu Starostwa.

Zastanowiono się w jaki sposób wspólnymi siłami dotrzeć do pań, które nie wykonują badań profilaktycznych. Zaproponowano intensywniejsze wykorzystanie lokalnych mediów – stron internetowych, telewizji kablowych, prasy, itp. Bardzo dobrym pomysłem jest, jak to wykonuje się w przychodni NZOZ dra Bieńskowskiego, sprawdzenie każdej pacjentki, czy ma aktualne badania profilaktyczne.

Każdy uczestnik biorący udział w wykładzie otrzymał komplet ulotek informacyjnych wraz z gadżetami z logo programów profilaktycznych.

 

30 września 2012 ponad dwa tysiące mieszkańców Bydgoszczy wzięło udział we wspólnym biegu ulicami miasta. Start oraz metę wyznaczono na Wyspie Młyńskiej, natomiast trasa przebiegała ulicą Marszałka Focha, Bernardyńską, Wałami Jagiellońskimi. Kolumnę biegaczy poprzedzał odkryty piętrowy autobus, w którym jechali bydgoscy olimpijczycy z Londynu. Na trasie ustalono kilka przystanków, podczas których gwiazdy (np. siatkarki) prowadziły dodatkową gimnastykę. Już od wczesnych godzin porannych uczestnicy biegu gromadzili się na Wyspie Młyńskiej, dlatego Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Centrum Onkologii zorganizował stoisko informacyjno-edukacyjne. Podczas akcji pracownik WOK-u udzielał informacji na temat badań profilaktycznych, zasad zdrowego stylu życia zgodnie z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem. Każda z osób otrzymała komplet ulotek, egzemplarz Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem oraz upominek promujący badania profilaktyczne. W ramach akcji wszystkie chętne osoby mogły skorzystać z porad wykwalifikowanego dietetyka z zakresu diety przeciwnowotworowej oraz otyłości. W ramach rozgrzewki przed biegiem prowadzone były zajęcia sportowo rekreacyjne- instruktaż nordic walking.

 

23 września, w Myślęcinku odbył się Jarmark Kujawsko-Pomorski. Podczas trwania Jarmarku można było zobaczyć występy zespołów folklorystycznych, zawody jazdy konnej przez przeszkody, odwiedzić stoiska z produktami z gospodarstw agroturystycznych tj. śliwkami, miodami, wiejską kiełbasą, haftowanymi obrusami. Koło Gospodyń Wiejskich stworzyło kącik kuchenny. W trakcie Jarmarku nie zabrakło również konkursów na scenie oraz licznych atrakcji dla najmłodszych.

                    W ramach imprezy plenerowej Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Centrum Onkologii zorganizował stoisko informacyjno-edukacyjne. Podczas akcji pracownik WOK-u udzielał informacji na temat badań profilaktycznych cytologicznych, mammograficznych oraz badań profilaktycznych jelita grubego, wskazywał adresy placówek wraz z numerami telefonów, gdzie można wykonać badania profilaktyczne. Każda z osób przybyłych do stoiska otrzymała komplet ulotek, egzemplarz Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem oraz upominek promujący badania profilaktyczne. Pracownik WOK-u nie zapomniał również o uczestniczących w jarmarku dzieciach, które otrzymywały dziecięcą wersję Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, dziecięce zaproszenie dla mamy oraz upominek np. ołówek promujący badania profilaktyczne.

W trakcie trwania akcji 147 osób potwierdziło własnoręcznym podpisem odbytą edukację zdrowotną na temat badań profilaktycznych. Znacząca liczba osób otrzymała komplety ulotek wraz upominkiem.

 

Dnia 8 września 2012 roku zorganizowano po raz kolejny imprezę otwartą „Dzień Otwarty w TV” w Oddziale Bydgoskim Telewizji Regionalnej przy ulicy Kujawskiej 7. W tym roku była to szczególnie uroczysta akcja, bo Telewizja Polska obchodziła swoje 60-lecie, w tym samym czasie TVP Bydgoszcz cieszy się z 18 urodzin. W trakcie trwania imprezy przewidziano moc atrakcji: zwiedzanie ośrodka i zapoznanie się z telewizją od „kuchni”, spotkania i rozmowy z reporterami, dziennikarzami i prezenterami najbardziej znanych programów, koncerty gwiazd – min. Żuki i ROAN, występy teatrów, prezentacje placówek kultury z regionu, gry i zabawy dla dzieci, pokazy musztry wojskowej i poczęstunek wojskową grochówką, letni salon literacki („narodowe czytanie Pana Tadeusza”), konkursy prowadzone ze sceny min., w których nagrodami były upominki, będące zarazem zestawem gadżetów z logo programów profilaktycznych dla kobiet przygotowanych przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący w Bydgoszczy i wiele innych. W ramach promocji zdrowego stylu życia w strefie zdrowia Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Centrum Onkologii zorganizował akcję typu happeningowego ze stoiskiem informacyjno-edukacyjnym. Podczas akcji pracownik WOK-u udzielał informacji na temat profilaktycznych badań cytologicznych i mammograficznych, wskazywał adresy placówek wraz z telefonami kontaktowymi, gdzie można wykonać badania profilaktyczne, odpowiadał na wszelkie nurtujące pytania zainteresowanych osób. W trakcie akcji plenerowej wszystkie chętne osoby mogły nauczyć się samobadania piersi, taki instruktaż przeprowadzał na fantomach pracownik WOK-u. Przy stoisku edukacyjnym prowadzony był również quiz z pytaniami o tematyce prozdrowotnej. Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnik otrzymywał nagrodę z logo programów profilaktycznych. Każda z pań, która przybyła do stoiska otrzymała komplet ulotek wraz z drobnym upominkiem promującym badania profilaktyczne (długopis, lusterko, przybornik do szycia, pomadka do ust, próbka kremu itp.). W strefie zdrowia usytuowany był mammobus, w którym w trakcie imprezy zainteresowane panie mogły wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne. Również panowie, którzy zainteresowani podchodzili do stoiska otrzymywali komplet ulotek dotyczących badań profilaktycznych (profilaktyka raka jelita grubego, profilaktyka nowotworu jądra i gruczołu krokowego) wraz z egzemplarzem Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Wszystkie osoby zainteresowane wykonaniem profilaktycznej kolonoskopii mogły zapisać się na to badanie bezpośrednio u pracownika Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii. W ramach akcji zorganizowano również stoisko z pomiarem poziomu glukozy oraz ciśnienia (Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Świeciu), wykwalifikowana dietetyczka udzielała konsultacji dietetycznych. Dla osób aktywnych fizycznie prowadzone były zajęcia sportowo rekreacyjne - instruktaż nordic walking. W kąciku reporterskim znani dziennikarze prowadzili wywiady ze specjalistami z Centrum Onkologii w Bydgoszczy o tematyce onkologicznej i prozdrowotnej.

             W trakcie trwania akcji wydano 130 egzemplarzy Europejskich Kodeksów Walki z Rakiem zarówno dla osób dorosłych jak i dla młodzieży oraz 150 kompletów ulotek informacyjnych. W mammobusie wykonano 18 mammografii profilaktycznych, 6 osób zostało zapisanych przez pracownika ZP i PZ na profilaktyczną kolonoskopię do Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Przebadano 456 osób na obecność cukru we krwi – u 48 osób stwierdzono wysoki poziom cukru we krwi od 190 do 335 mg%, wszystkie te osoby otrzymały urządzenie do codziennego pomiaru poziomu cukru, u 56 przebadanych osób stwierdzono bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi, udzielono około 100 konsultacji dietetycznych.

 

 

8 września, w Przysieku koło Torunia odbył się coroczny festyn pn. „Barwy Lata, Dary Jesieni” połączony z krajowymi dożynkami ekologicznymi oraz Świętem Ziemniaka.

Uroczystość rozpoczęła się mszą przy ołtarzu polowym. Oficjalne otwarcie nastąpiło przed sceną, gdzie dotarł korowód dożynkowy. Swoje produkty na stoiskach zaprezentowali producenci i przetwórcy z całej Polski. Odbył się kiermasz żywności ekologicznej, potraw regionalnych, miodów i produktów pszczelich, a także rękodzieł i sztuki użytkowej, materiału szkółkarskiego i wielu innych produktów. W ramach Święta Ziemniaka zaprezentowano różne odmiany ziemniaka wraz z możliwością degustacji i zakupu. Przedstawiano ofertę agroturystyczną, rękodzieło ludowe i rzemiosło. Imprezie towarzyszyły występy zespołów ludowych, konkursy i zabawy dla publiczności, wystawa drobnego inwentarza.

W ramach imprezy Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Centrum Onkologii zorganizował stoisko informacyjno-edukacyjne. Pracownik WOK-u udzielał informacji na temat profilaktycznych badań cytologicznych i mammograficznych, wskazywał adresy wraz z telefonami placówek wykonujących badania profilaktyczne, odpowiadał na wszelkie nurtujące pytania zainteresowanych osób. Przy stoisku prowadzony był quiz z pytaniami o tematyce prozdrowotnej. Za prawidłową odpowiedź uczestnik otrzymał nagrodę z logo programów profilaktycznych. Każda z osób, która przybyła do stoiska otrzymała komplet ulotek wraz z drobnym upominkiem promującym badania profilaktyczne.

             W trakcie trwania akcji wydano 60 egzemplarzy Europejskich Kodeksów Walki z Rakiem oraz 220 kompletów ulotek informacyjnych.

 

Dodatkowe informacje