You need Joomla! 1.7 to run this plugin!
You need Joomla! 1.7 to run this plugin!
You need Joomla! 1.7 to run this plugin!
You need Joomla! 1.7 to run this plugin!
You need Joomla! 1.7 to run this plugin!
You need Joomla! 1.7 to run this plugin!

Działalność

W dniu  23 lipca 2011 roku w  Stegnie odbył się koncert  Lata  z Radiem. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Centrum Onkologii w Bydgoszczy wraz z WOK-ami Gdańskim i Dolnośląskim czynnie uczestniczyli w przedsięwzięciu organizując stoisko edukacyjne, rozdając ulotki, materiały promocyjne oraz gadżety z logo programów profilaktycznych, namawiając oraz udzielając informacji. 

     Przy stoisku edukacyjnym liczni uczestnicy imprezy mieli możliwość uzyskać informacje na temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Zachęcano do wykonywania badań profilaktycznych zarówno w mammobusie, jak i w odpowiednich placówkach stacjonarnych. Chętne osoby mogły nauczyć się samobadania piersi na fantomach. Podczas imprezy można było wykonaćpomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar ciśnienia krwi, można było również skorzystać z porad dietetyka. Rozdane zostały materiały edukacyjne w postaci ulotek na temat raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego, prostaty i wiedzy ogólnej. Rozdawano również Europejski Kodeks Walki z Rakiem oraz drobne gadżety z logo programów profilaktycznych. Chętne na badania kobiety zostały poinformowane o realizatorach Programu w okolicy najbliżej miejscu zamieszkania. Propagowane były tezy Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Chętni uzyskali informacje na temat szeroko pojętej wiedzy pro ekologicznej.

      W trakcie  festynu   przeprowadzono  na scenie  konkurs  profilaktyczny  z nagrodami dla uczestników pikniku. Konferansjerzy zapraszali wszystkie chętne osoby do ćwiczeń nordic walking, które zostały przeprowadzone pod czujnym okiem instruktorów.

      W usytuowanym nieopodal mammobusie, w wyniku przeprowadzonej akcji na mammograficzne badanie zgłosiło się ponad 40 pacjentek.

        Impreza odbywała się pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. Akcję nagłośniono w Pierwszym Programie Polskiego Radia i regionalnych gazetach.

 

 • IMGP1869
 • IMGP1876
 • IMGP1888
 • IMGP7251
 • IMGP7286

Simple Image Gallery Extended

W dniu 9 lipca 2011 roku w Krynicy Morskiej odbył siękoncert Lata z Radiem.

Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Centrum Onkologii w Bydgoszczy wraz z WOK-ami Gdańsk, Białystok i Lublin czynnie uczestniczyli w przedsięwzięciu organizując stoisko edukacyjne, rozdając ulotki, materiały promocyjne oraz gadżety z logo programów profilaktycznych, namawiając oraz udzielając informacji. 

     Przy stoisku edukacyjnym liczni uczestnicy imprezy mieli możliwość uzyskaćinformacje na temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Zachęcano do wykonywania badań profilaktycznych zarówno w mammobusie, jak i w odpowiednich placówkach stacjonarnych. Chętne osoby mogły nauczyć się samobadania piersi na fantomach. Podczas imprezy można było wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar ciśnienia krwi, można było również skorzystać z porad dietetyka. Rozdane zostały materiały edukacyjne w postaci ulotek na temat raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego, prostaty i wiedzy ogólnej. Rozdawano również Europejski Kodeks Walki z Rakiem oraz drobne gadżety z logo programów profilaktycznych. Chętne na badania kobiety zostały poinformowane o realizatorach Programu w okolicy najbliżej miejscu zamieszkania. Propagowane były tezy Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Chętni uzyskali informacje na temat szeroko pojętej wiedzy pro ekologicznej.

      W  trakcie festynu   przeprowadzono  na scenie  konkurs  profilaktyczny  z nagrodami dla uczestników pikniku.

      W usytuowanym nieopodal mammobusie, w wyniku przeprowadzonej akcji na mammograficzne badanie zgłosiły się 44 pacjentki.

        Impreza odbywała się pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. Akcję nagłośniono w Pierwszym Programie Polskiego Radia i regionalnych gazetach.

 • P1010428
 • P1010464
 • P1010472

Simple Image Gallery Extended

       Dnia 19. 05. 2011 r. w Nakielskim Domu Kultury przy ul. Mickiewicza 3 odbyło się spotkanie pt. Dzień (Zdrowej) Matki, w którym udział wzięli: przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego (dr n. med. Tomasz Mierzwa, specjalista ds. profilaktyki Wioletta Górska), Burmistrz Nakła pan Sławomir Napierała, Przewodniczący Rady Miasta dr Andrzej Jedynak- ginekolog z „Medicus” oraz Dyrektor Sanepidu w Nakle nad Notecią pani Marzanna Wojciechowska. Głównym celem spotkania była edukacja zdrowotna kobiet, zachęcanie pań do wykonywania badań mammograficznych i cytologicznych oraz zintensyfikowanie działań promocyjnych w celu zwiększenia zgłaszalności kobiet do badań profilaktycznych na terenie miasta Nakło nad Notecią i całego powiatu nakielskiego.
       Plan spotkania przedstawiał się następująco:
- wystąpienie Burmistrza Nakła
- wykład Profilaktyka onkologiczna w życiu kobiety – dr n.med. Tomasz Mierzwa
- wspólny apel do mieszkanek Nakła o uczestnictwo w badaniach profilaktycznych- Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Jedynak
- dyskusja
- stoisko promocyjno-edukacyjne
- quiz prozdrowotny z upominkami
            Na początku spotkania Burmistrz Nakła pan Sławomir Napierała przywitał przybyłych gości następnie Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego dr n. med. Tomasz Mierzwa przedstawił zagadnienia związane z  epidemiologią nowotworów złośliwych w Polsce, w woj. kujawsko-pomorskim i w powiecie nakielskim, przedstawił realizację programów  profilaktycznych raka szyjki macicy u realizatorów programu w mieście i powiecie nakielskim w roku 2010 i pierwszych czterech miesiącach 2011 roku.
 
            Po doktorze T. Mierzwie wystąpił Przewodniczący Rady Miasta doktor Andrzej Jedynak omawiając realizację cytologicznych badań profilaktycznych na terenie Nakła i powiatu nakielskiego. Doktor zwrócił się do przybyłych pań z apelem o wykonywanie badań profilaktycznych zarówno mammograficznych jak i cytologicznych, zobowiązał się zorganizować spotkanie z Burmistrzem Nakła w celu utworzenia grupy inicjującej działania mające na celu zwiększenie zgłaszalności kobiet do badań profilaktycznych.
            Następnie głos zabrała Dyrektor Sanepidu w Nakle nad Notecią pani Marzanna Wojciechowska. Omówiła zakres działań edukacyjnych Sanepidu dla młodzieży i dorosłych na terenie miasta i powiatu nakielskiego. Pani Dyrektor złożyła deklarację o współpracy w działaniu grupy promującej badania mammograficzne i cytologiczne w Nakle i powiecie nakielskim.
             Po omówieniu tematu wywiązała się dyskusja. Zadawano pytania odnośnie przedziałów wiekowych pań do badań profilaktycznych, pytano o terminy i miejsca postoju mammobusu na terenie powiatu, pytano o listy realizatorów wykonujących badania profilaktyczne na terenie powiatu nakielskiego. Pani Mirosława Palicka opowiedziała jak wygląda organizacja grupy wyjazdowej pań na badania do Centrum Onkologii w Bydgoszczy, które od lat sama organizuje.
             Następnie dr n. med. Tomasz Mierzwa przeprowadził quiz z nagrodami. Pani, która poprawnie odpowiedziała na zadane pytanie otrzymała komplet ciekawych gadżetów z logo akcji profilaktycznych.
             Każda przybyła na spotkanie pani dostała komplet ulotek profilaktycznych, Poradnik Profilaktyki Onkologicznej oraz Kodeks Walki z Rakiem.
             Spotkanie zakończyło się obietnicą zintensyfikowania działań promocyjnych na terenie miasta Nakła i powiatu nakielskiego w celu zwiększenia zgłaszalności kobiet do badań profilaktycznych.

 • P1010392
 • P1010393

Simple Image Gallery Extended

 

     W dniu 26 maja 2011 roku Centrum Onkologii w Bydgoszczy zorganizowało imprezę o charakterze profilaktyki onkologicznej pod hasłem „Badam się, więc mam pewność!”.
     W tym dniu wykonywane były badania mammograficzne oraz pobierana cytologia dla wszystkich chętnych kobiet.
     Na imprezie przeprowadzono szereg działań promujących tezy Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.
     Upowszechniając tezę dotyczącą zażywania ruchu i uprawiania ćwiczeń fizycznych grupa chętnych pań odbyła w okolicznym parku spacer Nordic Walking wraz z nauką techniki chodzenia przeprowadzoną przez wykwalifikowanych instruktorów. W ramach edukacji dotyczącej zdrowego odżywiania zainteresowane panie korzystały z porad dyplomowanego dietetyka, połączonych z pomiarem zawartości tkanki tłuszczowej w tkankach i ustaleniem indywidualnej diety. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego  przekazywali wiedzę antynowotworową i w ramach hasła „5 razy dziennie warzywa i owoce” częstowali jabłkami z uprawy ekologicznej.

 • P1010403
 • P1010404

Simple Image Gallery Extended

UM Swiecie 23 maja 2011

 

Dnia 23. 05. 2011 r. w Urzędzie Miasta w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 124 odbyło się spotkanie przedstawicieli  Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego (dr n. med. Tomasz Mierzwa, specjalista ds. profilaktyki Wioletta Górska) z przedstawicielami Sanepidu, Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz pracownicami Urzędu Miejskiego w Świeciu.
       Głównym celem spotkania była edukacja zdrowotna kobiet, zachęcanie pań do wykonywania badań mammograficznych i cytologicznych oraz zintensyfikowanie działań promocyjnych w celu zwiększenia zgłaszalności kobiet do badań profilaktycznych na terenie miasta Świecie i powiatu świeckiego.
             Na początku spotkania Wiceburmistrz Świecia pan Zbigniew Podgórski przywitał przybyłych gości następnie Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego dr n. med. Tomasz Mierzwa przedstawił zagadnienia związane z  epidemiologią nowotworów złośliwych w Polsce, w woj. kujawsko-pomorskim i w powiecie świeckim, przedstawił realizację programów  profilaktycznych raka szyjki macicy u realizatorów programu w mieście i powiecie świeckim w roku 2010 i pierwszych czterech miesiącach 2011 roku.
              Każda przybyła na spotkanie pani dostała komplet ulotek profilaktycznych, Poradnik Profilaktyki Onkologicznej oraz Kodeks Walki z Rakiem. Po omówieniu przedstawionej problematyki dr n. med. Tomasz Mierzwa przeprowadził quiz z nagrodami. Pani, która poprawnie odpowiedziała na zadane pytanie otrzymała komplet ciekawych gadżetów z logo akcji profilaktycznych.
              Na koniec dr n. med. Tomasz Mierzwa wezwał przybyłych gości do „pospolitego ruszenia”, zaapelował do zintensyfikowania działań promocyjnych na terenie miasta i powiatu świeckiego w celu zwiększenia zgłaszalności kobiet do badań profilaktycznych.
        

 

Dnia 28. 04. 2011 r. w Urzędzie Miasta w Chełmży przy ul. Hallera 2 odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego (dr n. med. Tomasz Mierzwa, specjalista ds. profilaktyki Wioletta Górska) z burmistrzem miasta Chełmża panem Jerzym Czerwińskim oraz przedstawicielami Szpitala Powiatowego w Chełmży - prezesem szpitala panem Leszkiem Plucińskim oraz lek.med. Maciejem Gaca ginekologiem-położnikiem.
  Głównym celem spotkania było ustalenie organizacji badań mammograficznych i cytologicznych w cytomammobusie, którego pobyt w Chełmży  zaplanowano w terminie od 23 maja do 27 maja 2011 roku oraz zintensyfikowanie działań promocyjnych w celu zwiększenia zgłaszalności kobiet do badań profilaktycznych na terenie miasta i gminy Chełmża.
            Na początku spotkania Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego dr n. med. Tomasz Mierzwa przedstawił zagadnienia związane z  epidemiologią nowotworów złośliwych w mieście i gminie na tle powiatu toruńskiego i województwa kujawsko-pomorskiego, przedstawił realizację programów  profilaktycznych raka piersi i raka szyjki macicy u największego realizatora obu programów tj. Szpitala Powiatowego w Chełmży w roku 2010 i I kwartale 2011.
            Dokonano podziału zadań związanych z nagłośnieniem akcji. Na terenie miasta i wsi zostaną wywieszone plakaty, zostaną rozdane ulotki i broszury z informacją o badaniach w cytomammobusie. Informacje o badaniach profilaktycznych zostaną również zamieszczone na stronie internetowej miasta Chełmża, na antenie telewizji kablowej ukaże się informacja planszowa, w „Głosie Chełmży” zamieszczona zostanie reklama profilaktycznych badań mammograficznych i cytologicznych. Do zachęcania kobiet do badań włączą się również księża z tamtejszych parafii. Burmistrz Chełmży pan Jerzy Czerwiński zobowiązał się wysłać imienne zaproszenia do badań profilaktycznych.
            Spotkanie zakończyło się wspólnie ustalonymi planami nagłośnienia badań w mediach oraz organizacji przyjazdów mieszkanek do cytommamobusu.

 

 • f9

Simple Image Gallery Extended

8 MARCA- DZIEŃ ( ZDROWYCH ) KOBIET

 

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Centrum Onkologii z okazji Dnia Kobiet zaprosił Panie na cykl wykładów.

Spotkania odbyły się w trzech miastach województwa kujawsko-pomorskiego:

 1. Szpital Powiatowy im. L. Błażka PSZOZ Inowrocław ul. Poznańska 97- 08.03.2011 r. sala konferencyjna, godzina 10.00
 2. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr W. Biegańskiego w Grudziądzu ul. Gen. W. Sikorskiego 32- 09.03.2011 r. sala konferencyjna, godzina 14.30
 3. Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka, Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia budynek D- 10.03.2011 r. sala konferencyjna nr 3, godzina 11.00.

 

Po wykładach panie miały możliwość wykonania badań cytologicznych oraz mammograficznych.

 

UG Zławieś Wielka - 03.02.2011 spotkanie

Dnia 03. 02. 2011 r. w Urzędzie Gminy Zławieś Wielka przy ul. Handlowej 7 odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego (dr n. med. Tomasz Mierzwa, specjalista ds. profilaktyki Wioletta Górska) z przedstawicielami sołectw w gminie Zławieś Wielka.

W spotkaniu udział wzięli wójt gminy pan Jan Surdyka, przedstawiciele wsi: Cegielnik, Cichoradz, Czarne Błoto, Czarnowo, Górsk, Gutowo, Łążyn, Pędzewo, Przysiek, Rozgarty, Rzęczkowo, Siemoń, Skłudzewo, Stary Toruń, Toporzysko, Zarośle Cienkie, Zławieś Mała, Zławieś Wielka.

Na początku wójt gminy pan Jan Surdyka przywitał przybyłych gości i przedstawił cel przybycia, a Kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia dr n. med. Tomasz Mierzwa przedstawił zagadnienia związane z epidemiologią nowotworów złośliwych w gminie na tle powiatu toruńskiego i województwa kujawsko-pomorskiego oraz realizację programów profilaktycznych w gminie Zławieś Wielka. Przedstawiono również rolę Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego.

Głównym celem spotkania było ustalenie organizacji badań mammograficznych i cytologicznych w cytomammobusie, którego pobyt w gminie Zławieś Wielka zaplanowano w terminie od 28 lutego do 4 marca 2011 roku. Ustalono harmonogram przyjazdów pacjentek z poszczególnych wsi oraz osobę wyznaczoną do współpracy w tym zakresie w gminie (pani Jolanta Łoboda): 28.02.2011r.- wsie Górsk, Cegielnik, Zarośle Cienkie, 01.03.2011r.- wsie Zławieś Wielka, Skłudzewo, Gutowo, 02.03.2011r.- wsie Cichoradz, Czarne Błoto, Czarnowo, Rzęczkowo, 03.03.2011r.- wsie Łążyn, Pędzewo, Przysiek, Siemoń, 04.03.2011r.- wsie Rozgarty, Stary Toruń, Toporzysko, Zławieś Mała. Dokonano podziału zadań związanych z nagłośnieniem akcji. Na terenie wsi zostaną wywieszone plakaty, do każdego gospodarstwa w gminie zostaną dostarczone ulotki i okólnik z informacją o badaniach w cytomammobusie. Podczas spotkania rozdane zostały materiały promujące badania mammograficzne i cytologiczne, gadżety z logo akcji, wizytówki z danymi kontaktowymi do WOK oraz każdy uczestnik spotkania otrzymał poradnik pt. „Profilaktyka onkologiczna w województwie kujawsko – pomorskim". W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące podjętego tematu min.: Ø organizacji grup wyjazdowych na badania profilaktyczne mammograficzne i cytologiczne, Ø pytano o możliwość badań w cytomammobusie w godzinach popołudniowych, Ø rozmawiano o formach promocji i zachęty kobiet do skorzystania z badań profilaktycznych w gminie Zławieś Wielka (propozycje różnych form zaproszeń do badań). Spotkanie zakończyło się wspólnie ustalonymi planami organizacji przyjazdów mieszkanek wsi do cytommamobusu.

 

O godzinie 10.00 w Auli Collegium Medicum ul. Jagiellońska 13 (I piętro) odbyto się z okazji Dnia babci uroczyste, otwarte spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku współorganizowane z Katedrą Psychologii Klinicznej Collegium Medicum, Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Bydgoszczy oraz Centrum Onkologii w Bydgoszczy. W programie spotkania:
1. Okolicznościowe życzenia.
2. Wykład- dr n. m. T. Mierzwa „Nigdy nie jest za późno na profilaktykę” wraz z quizem prozdrowotnym.
3. Występy artystyczne Seniorów z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy.
4. Zaproszenie do badań mammograficznych i cytologicznych w Bydgoszczy w Studiu Zdrowia Kobiety Plac Wolności 1 w godzinach 10-17 oraz do innych realizatorów Programów Profilaktycznych.
Informacje, gdzie jest możliwość wykonania badań na terenie województwa kujawsko-pomorskiego udzielane są pod numerem telefonu 52/374-34-36.

 

 • IMG_1011
 • IMG_1019
 • IMG_1029
 • IMG_1030
 • IMG_1036
 • IMG_1037

Simple Image Gallery Extended

Dodatkowe informacje